LETNÍ INTEGRAČNÍ TÁBOR - STROJ ČASU 29.7. - 6.8.2024

Zobrazení: 31

Poslední pondělí v červenci jsme se opět sešli na Benecku na 2. letošním turnusu s tématem Stroj času. Po ubytování nás přivítali Doktor Emmett Brown a Marty McFly, aby nám představili svůj nejnovější vynález - hodiny ovládající čas. Pozvali nás, abychom s nimi cestovali do budoucnosti, kde na nás měla čekat spousta nových technologií, moderních měst a lidí.

Po spuštění hodin nás však čekalo nemilé překvapení. Místo dopředu se začaly točit dozadu. Doktor a Marty se začali točit a mizet ze scény, postupně se nám představovali v různých časových obdobích jako Vikingové, Křižáci, Májové, Římané a Egypťané, až jsme se nakonec všichni ocitli v pravěku. Marty, již znechucený situací, hodiny rozbil, aby je zastavil. Při rozbití se však ztratily součástky nezbytné pro opravu. Naštěstí nás našel náčelník místního kmene, který nám slíbil pomoc s hledáním součástek výměnou za to, že mu pomůžeme uživit jeho tlupu a naučíme se pravěkým zvykům. Jeho pravěké ženy nás pomocí znaků, posunků a zvuků rozdělily do čtyř tlup: Bílé, Modré, Žluté a Černé, pak si nás odvedly a vysvětlily nám pravidla chování. Den jsme zakončili nacvičováním týmových pokřiků.

V úterý ráno nás náčelník přivítal s prvním úkolem. Protože jeho tlupa měla hlad, vydali jsme se po oddílech hledat jedlé byliny a bobule. Oddíly si vedly statečně a nasbíraly různorodé rostliny, body však získávaly jen za správné druhy, jako maliny, ostružiny, borůvky, kopretiny či heřmánek. Odpoledne jsme vyráběli zbraně a sítě na lov mamuta, přičemž jsme měli k dispozici pouze kameny, klacky a provázky. Náčelník pak vybral nejlepší zbraně a svázal kousky upletených sítí dohromady. Poté nás pozval do svého močálu, abychom se mohli schladit, a po večeři nám uspořádal pravěkou diskotéku.

Ve středu na nás čekal dlouho očekávaný úkol - lov mamuta. Nejprve jsme vyzdobili místní jeskyně kresbami z uhlí. Poté nás pravěcí stopaři dovedli po krvavých stopách ke zraněnému mamutovi. Použili jsme naše vyrobené zbraně k jeho ulovení a zachycení do sítě. Po naporcování jsme uspořádali slavnostní hostinu. Odpoledne jsme si užili pravěkou pouť se skákacím hradem, ochutnali jsme cukrovou vatu a vykoupali se v močálu náčelníka. Den jsme zakončili pravěkým kinem.

Ve čtvrtek se Doktorovi Brownovi a Martymu podařilo částečně opravit rozbité hodiny díky součástkám od náčelníka. Tentokrát se hodiny točily správným směrem vpřed, ale zasekli jsme se ve starověkém Egyptě. Zjistili jsme, že součástky ze stroje času budou pravděpodobně ztracené po celé časové přímce a nejenom v pravěku. Faraon nám zadal úkoly na egyptské stezce bohů výměnou za další součástky. U různých bohů jsme plnili rozmanité úkoly. U Sobeka děti musely ucpat hadici, aby voda protekla co nejdál. U Thowta jsme si vyzkoušeli psát hieroglyfy. U Hora jsme po slepu museli projít bludiště a najít jeho ztracené oko. U Re jsme cvičili jógu a pozdrav slunci. U Anubise se z jednoho dítěte stala mumie a u Bastet se jedno dítě vyzdobilo jako egyptský faraon nebo Kleopatra. Po obědě měly oddíly za úkol sestavit si svoji pyramidu a na jednom vedoucím vytvořit masku boha. Také jsme pořídili týmové fotky i fotky jednotlivců, které děti později mohly vidět ve svých kalendářích, jež dostaly na památku. Den jsme zakončili talentovou soutěží, kde faraon hledal nejlepší tanečníky. Pro porotu byl nelehký úkol vybrat toho nejlepšího, ale nakonec se jednohlasně shodla pro taneční vystoupení macareny.

Pátek byl deštivý, proto jsme dopoledne strávili psaním pohledů a malováním egyptských masek. Odpoledne jsme si zpříjemnili filmem "Asterix a Obelix: Mise Kleopatra" a večerní diskotékou.

V sobotu se počasí zlepšilo a my se po vložení dalších nasbíraných součástek do hodin, přesunuli do starověkého Říma. Julius Caesar nás pozval na gladiátorské hry pod podmínkou, že mu upleteme věnec. Nejdřív jsme uspořádali závod o to, kdo nasbírá nejvíc listů, dále jsme soutěžili v různých disciplínách a sledovali souboj nejlepších gladiátorů. Bylo to opravdu utkání na život a na smrt, jelikož proti nim byli vypuštěni i lvi a tygři. Vítěz Marty získal pro všechny svobodu a další součástky. Po římské hostině jsme opět zkoušeli štěstí s hodinami. Tentokrát jsme se ocitli u Májů. Museli jsme najít posvátné runy, které však byly ukryté na neznámém místě. Vydali jsme se za mayskými bohy, kteří symbolizovali jednotlivá znamení Mayského kalendáře, a navštívili je ve správném pořadí. U každého

boha jsme museli splnit úkoly, abychom si vysloužili kus tajenky s mayskými znaky, které nás po vyluštění měly dovést k runám. Po úspěšném získání všech dílů hádanky jsme rozluštili mayské písmo. Hádanka zněla: „Jednoho dne, když slunce zářilo, vydal se hledat, co dávno zmizelo. Runy staré, tajemné a ztracené, u jezera v kameni skryté, prachem pokryté." Jako šikovní řešitelé hádanek jsme hned věděli, kam se máme přesunout. Na místě nás čekal mayský šaman, který nám sdělil, kde přesně se runy ukrývají.

V neděli jsme se ocitli u křižáků a putovali s králem Richardem Lvím srdcem ke kapličce, kde jsme z nasbíraných korálků upletli růženec. Odpoledne jsme se jako Vikingové vydali plenit okolí a sbírat drahokamy a ryby. Postavili jsme si vikingské lodě a následně soutěžili v jejich ničení. Večer jsme si užili diskotéku s oblíbeným DJ Davidem.

V pondělí jsme se setkali s Kryštofem Kolumbem, který se vydal objevovat novou zem. Jeho lodní kapitán mu přinesl ukázat nalezenou potravinu, a to brambory. Posádce však příliš nechutnaly, a tak je dali jako příkrm prasatům. Pomáhali jsme mu tedy nasbírat další brambory, přičemž jsme museli unikat šípům místních indiánů. Konečně jsme získali poslední součástky a vrátili se do současnosti. Doktor Brown a Marty nám poděkovali za dobře odvedenou práci a odměnili nás dárky. Pobyt jsme zakončili balením, sledováním filmu "Návrat do budoucnosti" a závěrečnou diskotékou s ohňostrojem.

V úterý ráno jsme se po snídani rozloučili a odjeli domů, plni nezapomenutelných zážitků, nových přátelství a historických vědomostí. Tábor byl pro všechny účastníky zdrojem radosti a dobrodružství, na která budeme dlouho vzpomínat.

Závěrem bychom rádi poděkovali rodičům za důvěru, sponzorům za dary, dětem za nadšení a především dospělým za jejich odhodlání a vytrvalost.

Doktor Emmett Brown