Letní integrační tábor "Řecké báje a pověsti" 3.7.–10.7.2022

Zobrazení: 240

Sotva skončil školní rok a začaly prázdniny, odjeli jsme na týden na Benecko, užít si 1. turnus letního tábora na téma Řecké báje a pověsti.

Program, který pro nás připravili zkušení programáci, byl naprosto dokonalý. Neměli jsme vůbec čas se nudit. Mohli jsme se díky nim dostat do příběhů starých Řeků, ve kterých vládli nejrůznější hrdinové a bojovníci, monstra, ale hlavně mocní bohové v čele s bohem Diem se sídlem na hoře Olymp. Naprosto nás to vtáhlo a zcela pohltilo a připadalo nám, že to vše právě prožíváme.

V neděli po příjezdu a vybalení věcí nás venku přivítal Zeus a jeho žena Héra. Zahráli jsme si rozřazovací hru do oddílů, které měly názvy podle jmen bohů, a to Pallas Athéna, Áres, Artemis a Afrodita. Jak je již našim starým dobrým zvykem, vymysleli jsme si pokřiky, kterými jsme vždy zahájili večerní nástup. Po večeři jsme venku měli diskotéku a pak už hurá do hajan, abychom nabrali dostatek sil na další dny plné dobrodružství a her.

V pondělí jsme se setkali s prvním hrdinou Prométheem, který nám dal hned několik úkolů. Nejdříve jsme měli vytvořit sochy lidí z hlíny. Moc se nám to všem povedlo. Dalším úkolem bylo porazit býka. Naším úkolem bylo nasbírat maso a kosti, poté je rozdělit na 2 hromádky, které byly přikryté kůží a čekat, kterou z nich si Zeus vybere. Vybral si tu s kostmi, rozzlobil se a sebral lidem oheň. Prometheus se rozhodl, že oheň Diovy ukradneme a vrátíme zpět lidem. To se nám také povedlo, ale Zeus se opět rozhněval a nechal Promethea přikovat ke skále. Naším posledním úkolem tohoto dne bylo ho osvobodit. Vše jsme skvěle zvládli a večer jsme za to byli oceněni kartičkami podle počtu získaných bodů. Ty se pak lepily na krásnou bodovací plachtu, vyvěšenou venku, abychom se mohli dívat, jak si náš oddíl vede. Pondělí jsme zakončili táborákem.

V úterý jsme spolupracovali s hrdinou Perseem v boji proti Medúze, která svým pohledem do očí dokázala proměnit lidi v kámen. Bylo potřeba jí setnout hlavu. Na cestě k ní jsme potkali tři slepé stařeny a Nymfu. Stařeny měly dohromady jen jedno oko, které jsme jim pomocí lsti ukradli a pak zpět vyměnili za radu, kudy se máme vydat za Medúzou. Dále jsme ještě potkali krásnou Nymfu, u které jsme získali kouzelnou přilbu, kabelu a létající střevíce. To vše jsme potřebovali k přemožení Medúzy. To se nám nakonec podařilo a Perseus jí usekl hlavu, kterou pak použil při záchraně princezny Andromedy v bitvě s Krakenem. No a večer na nás čekal zasloužený odpočinek a kino.

Středa a dvanáct úkolů od Hérakla. Dopoledne jsme přemohli nemejského lva, devítihlavou hydru, laň se zlatým parožím, obřího kance, harpyje a vyčistili Augiášovy chlévy. Odpoledne jsme splnili dalších 6 úkolů, a to přivést krétského býka, Diomedovy koně, Kerberose, Géronésovo stádo, přinést pás královny Amazonek a zlatá jablka ze zahrad Hesperidek. Opět jsme vše dokázali, byli ohodnoceni a za odměnu jsme si skvěle zatančili na diskotéce.

Velkým dnem se stal čtvrtek. Dopoledne jsme psali pohledy domů, babičkám nebo kamarádům, vyrobili si tašky, misky nebo náramky z korálků a odpoledne jsme zahájili první řecké olympijské hry k poctě boha Dia. Své síly jsme poměřili ve skoku do dálky, v běhu, hodu oštěpem, v zápasu, trubačství a povozem, což byla báječná jízda na koloběžce. I když nám trochu pršelo, neodradilo nás to od soutěžení a snahy získat co nejlepší umístění. Večer při nástupu jsme byli odměněni zlatou, stříbrnou či bronzovou medailí.

Páteční dopoledne nám propršelo a tak jsme se koukli na film. Odpoledne již bylo hezky a tak jsme se setkali s dalším hrdinou Théseem, který měl za úkol zabít Minotaura. Vydali jsme se na cestu k labyrintu, což bylo bludiště v lese. Tam jsme potkali Arianu, která nám za splněný úkol podala meč a klubko vlny, abychom se cestou zpět neztratili. Po projití labyrintu, na nás čekal souboj s Minotaurem. Théseus nám ho pomohl pomocí meče zabít. Po večeři jsme ještě chvíli koukali na film a netrpělivě čekali, až se setmí. Byla totiž před námi stezka odvahy a naším úkolem bylo přinést zlaté rouno. Nešli jsme všichni, ale převážná část hrdinů ano.

Sobota, poslední den příběhů a her nás zavedl do Troji. Nejprve jsme se museli rozhodnout, která ze tří bohyň, Héra, Pallas Athéna nebo Afrodita, je nejkrásnější a ta, která se nám líbila nejvíc, dostala zlaté jablko. Vyhrála Afrodita, bohyně lásky, která slíbila Paridovi, že mu dá za ženu nejkrásnější ženu na světě – Helenu, která s ním utekla do Troji. Odysseus vymyslel lest, jak se do Troji dostat, napadnout ji a získat tak Helenu zpět. Našim úkolem bylo postavit Trojského koně, kterého Odysseus potřeboval k přepadení města. Odehrála se zde velká bitka, ve které nakonec vyhrál Paris. Ukončením celého našeho řeckého putování byla senzační diskotéka s profi DJjem. Perfektně jsme si zatančili a opravdu se vyřádili.

A je tu poslední den, neděle a odjezd k našim milovaným rodičům, prostě domů. Celý týden jsme si opravdu užili a děkujeme všem dospělým i dětem za vytrvalost a nadšení, Martinovi za celou organizaci a vedení nás všech, ale také rodičům, že nám své drahé ratolesti svěřili. Nesmíme zapomenout na poděkování sponzorům za dárky, ze kterých byly děti opravdu nadšené.

Úsměv a radost „našich“ dětí je k nezaplacení!!!

Evík alias Pallas Athéna