Letní integrační tábor "Byl jednou jeden život" 31.7.-7.8.22

Zobrazení: 265

Nestačili jsme se ani rozkoukat a už jsme se ocitli na druhém turnusu letního tábora pod názvem „Byl jednou jeden život“ opět na Benecku, kam všichni jezdíme tak rádi. Tentokrát na nás čekal program, při kterém se všichni účastníci dozvěděli a při nejrůznější hrách si i vyzkoušeli, jak to funguje v celém lidském těle.

Po příjezdu jsme byli napjatí, co pro nás MAESTRO a jeho pomocníci PSÍ s PETŘÍKEM připravili. Hezky nás přivítali a rozdělili nás do čtyř oddílů. Proměnili jsme se v KREVNÍ DESTIČKY, BÍLÉ KRVINKY, VITAMÍNY A VIRY.

Hned první den nás Maestro seznámil s pohybovou soustavou. Dostali jsme za úkol najít různé kosti, které jsme nacházeli na cestě. Když jsme je měli všechny nasbírané, museli jsme je spojit a postavit tak celou kostru, která nám slouží jako opora těla. Cestou na zpět na nás čekal další úkol, a to podle návodu procvičovat naše svalstvo, které je nutné neustále trénovat. Proto jsme všichni společně například dřepovali, vyskakovali a zároveň si prohlíželi, jak se naše svaly napínají a zase uvolňují. V odpolední části nám Maestro vysvětlil, jak to funguje v oběhové soustavě. Tentokrát bylo naším úkolem ukašírovat lidské srdíčko tak, aby bylo co nejvíce podobné tomu našemu opravdovému. Potom, co nám Petřík s Psí vysvětlili, jak v našem těle proudí krev, jsme se proměnili v červené krvinky. Začali jsme přenášet kyslík, což byly nafouknuté balónky, které jsme nosili buď po jednom, nebo ve dvojicích na určené místo. Dozvěděli jsme se spoustu novinek o krvi a měli možnost si i krev namíchat. Tím jsme zakončili pohybovou a oběhovou soustavu. Za splněné úkoly, a tím ukončení dané orgánové soustavy, jsme dostávali jednotlivé orgány. Ty jsme pak sbírali celý tábor a na konci jsme je vložili do malé figuríny člověka. Večer jsme se pokochali prvními díly seriálu Byl jednou jeden život v letním kině.

Dýchací soustava na nás čekala hned další den. Maestro nám důkladně vysvětlil princip dýchání a my už věděli z předchozího dne, že je pro nás kyslík velmi důležitý. Naším dalším úkolem bylo naplnit plíce kyslíkem, proto jsme cestou k nim, nafukovali modré balónky, které jsme pak do nich vhazovali. Odpoledne jsme měli možnost být u fingované autonehody, abychom se seznámili s různými druhy zranění. Účastníky havárie dvou aut skvěle zahrály důvěryhodně namaskované děti z outdooru. Naším úkolem bylo zavolat veškeré záchranné složky. Jako první jsme zabezpečili okolí nehody a ihned volali 155. Sanitka se záchranáři přijela velmi rychle. Všichni jsme se zapojili do práce se zraněnými. Hned poté přijeli hasiči, kteří vyprostili raněné z auta, abychom viděli pravý profesionální zásah. Nakonec přijeli i policisté, kteří začali nehodu vyšetřovat. Po ukončení celé, velmi vydařené akce, jsme si za odměnu s hasiči zastříkali z hadice. Večer nás skvěle pobavila balónková diskotéka.

Třetí den nám naši průvodci umožnili lépe poznat smyslovou soustavu. Zrak, naše oči, jsme potrénovali hledáním schovaných předmětů, při zkoušce sluchu jsme pomocí uší rozpoznávali různé zvuky, nosem jsme čichali k různým vůním a pachům, naše chuťové pohárky jsme vyzkoušeli ochutnáním různých chutí a nakonec u hmatu jsme se museli spolehnout pouze na naše ruce a poznat všelijaké předměty. Odpoledne na nás čekala soustava vylučovací. U ní nás Maestro nejen seznámil s jejím fungováním, ale také nám řekl o možných komplikacích a připomněl nám důležitost pitného režimu. Abychom se to lépe naučili, museli jsme ledviny, které znázorňovali dva balónky, naplnit močí, což byla žlutá limonáda a poté se vydali na cestu, kde jsme sbírali části močovodu. V cíli jsme močovod postavili a po něm z ledvin vypustili moč. Zdálo se to jako lehký úkol, ale měli jsme s tím docela fušku. :-) Jelikož bylo horko, po této hře jsme naskákali do bazénu a lovili močové kameny, což byly barevné kamínky. :-) To nás bavilo nejvíce, protože jsme se potápěli jako potápky a krásně nás to osvěžilo. Večer na nás čekala stezka odvahy. Ta se tentokrát jmenovala Adrenalin. Petřík s Psí nám vysvětlili, že je to hormon, který vylučují nadledvinky, třeba když máme strach. Pak nás odvedli na pitevnu, kde jsme měli možnost vidět pitvu a seznámit se zase o trochu víc s dalšími orgány.

Ve čtvrtek jsme se trochu se studem obeznámili i s rozmnožovací soustavou. Psí i Petřík nám krásně a stručně vysvětlili, jak je to právě s rozmnožováním nejen u lidí, ale i u zvířátek a rostlin. Potom, co jsme se dozvěděli, že jsou k tomu potřeba dvě pohlavní buňky, vyrazili jsme sbírat plastové spermie. Ty jsme pak házeli do obruče, která představovala vajíčko. Odpoledne jsme se přesunuli s Maestrem do trávící soustavy. Nasbírali jsme další nové poznatky o celém fungování této složité soustavy. Vydali jsme se na cestu, kde jsme do pytlíku, znázorňující žaludek, sbírali různé potraviny. Po příchodu jsme Maestrovi předali všechno jídlo smíchané v pytlíku a mohli tak vidět, jak asi zhruba vypadá náš žaludek a co vše musí udělat, aby potravu zpracoval. A protože jsme věděli, že nestrávená potrava potom putuje dál do střev, tak naším dalším úkolem bylo vytvořit tenké střevo. Střevo jsme skládali z kolínek, která jsme navlékali na provázek. Vyhrál oddíl, který byl nejblíže správné délce střeva. Večer, protože byl zákaz rozdělávat oheň, jsme se rozhodli pro soutěž, kdy Maestro vyhlásil, že hledá talent tábora. Účastníků bylo mnoho - zpěváci, gymnastky, kouzelníci a hráči na hudební nástroje. Zvolit vítěze bylo velmi náročné, ale nakonec zvítězil tanečník Honza. :-)

Další den jsme se s Maestrem vrátili tak trochu do vylučovací soustavy a dozvěděli se i o jiném způsobu vylučování, a to o tom, že prostřednictvím kůže vylučujeme pot. Následujícím úkolem bylo našít jehlou na kus kůže vlasy, nebo chlupy…vytvořit kus kůže na našem těle. Přitom jsme zvládli i koupání v bazénu, protože nás opět mile překvapilo horko. Odpoledne jsme se přiblížili k poslední, a to nervové soustavě. Maestro nám objasnil funkčnost mozku a nezapomněl na důležitost míchy a nervů. Zahráli jsme si na neurony, které se musí propojovat, aby náš mozek fungoval správně. Maestro vyvolával čísla a my se podle toho museli spojit právě jako ty neurony. Nato jsme se vydali na krátkou cestu, kde jsme měli různé úkoly na přemýšlení, abychom náš mozeček trochu procvičili. Večer jsme shlédli další díly Byl jednou jeden život.

Předposlední den dopoledne nám Maestro řekl, že naše tělo mohou potkat různé nemoci, a proto je potřeba se jim umět bránit. Nejen, že jsme se dozvěděli o bílých krvinkách, ale zahráli jsme si hru, při které jsme sbírali recepty. Běhali jsme mezi různými nemocemi a když nás nějaká chytla, museli jsme běžet do lékárny pro pilulku „lentilku“, která nás uzdravila a mohli jsme sbírat dál. Odpoledne jsme si společně s Maestrem, Petříkem a Psí řekli něco málo o zdravé výživě. Kreslili jsme různé potraviny do potravinové pyramidy. Po všech splněných úkolech už zbývalo jen kompletně vložit veškeré nasbírané orgány do figuríny a předat ji Maestrovi, Psí a Petříkovi, aby viděli, že jsme úspěšně absolvovali cestu lidským tělem. Za naši šikovnost nám Maestro předal odměny. Celý den a vlastně celý tábor jsme zakončili velkolepou diskotékou s profi DJem a konfetovým ohňostrojem.

Všichni jsme si tábor užili, odvezli si spoustu nových zážitků, ale i poznatků a už se těšíme na další turnus tábora.

Všem „dětským“ účastníkům a hlavně dospělákům moc děkujeme.

Hlavas