CHORVATSKO ROGOZNICA od 1. 6. do 11. 6. 2023

Zobrazení: 110

Ve čtvrtek 1. 6., na Den dětí se celá posádka sešla u Základní a Mateřské školy Jarov, abychom se vydali společně za Odysseem do námi neprobádaného města Rogoznica v Chorvatsku. Jako správní námořníci jsme se na cestu poctivě připravili a nakoupili si dostatek zásob jídla a pití na celý náš pobyt. Kvůli nakládání zásob se nám start výpravy trošičku protáhnul, ale pak už cesta utíkala rychle a na další den v ranních hodinách jsme byly na místě.

V pátek dopoledne jsme se seznámili s domácími majiteli apartmánu a rozdělili jsme naši posádku do kajut. Protože jsme byly po cestě hladoví a nevyspalí, hned po vydatném oběde jsme si šli ještě na chvilku odpočinout před našim dobrodružstvím. Poledne jsme pak už strávili na velké kamenité pláži Šepurina.

Sobotu nás přivítalo nádherné počasí, využili jsme toho a hned po snídani jsme se vydali na pláž, tentokrát jsme vyzkoušeli bližší pláž Miline, kde jsme se slunili, plavali, potápěli a testovali funkčnost našich nafukovacích plavidel. Po poledním klidu jsme se vydali opět na pláž, kde už nás přivítal Odysseus, který po spatření našich plavidel a schopností usoudil, že jsme schopní námořníci a najal si nás jako posádku. Cíl naší výpravy byl jasný, potřebovali jsme se dostat do jeho rodného města Ithaka. Že to nebude jednoduchý úkol jsme se dozvěděli hned za malou chvilku, protože naše první zastávka byl ostrov Kyklopů. Aby nás v čase našeho doplňování zásob Kyklop nemohl napadnout a sníst, museli jsme mu posbírat všechny jeho oči, když spal. To se nám vcelku dařilo ale po čase se Kyklop probral a našel oko, na které jsme bohužel zapomněli. Zareagovali jsme však rychle, vzali nohy na ramena, naskákali do našich plavidel a stihli z ostrova odplout. Štěstí s doplňováním zásob jsme neměli ani na druhým ostrově, kde na nás čekali v moři obří lidojedi. I když se zdálo, že se k nám na ostrov dostanou nakonec jsme je dokázali přemoci a jejich plavidla společně s nimi potopit. Plní únavy a vyčerpáni jsme po večeři šli do kajut odpočívat, doufajíc v méně náročnou zítřejší plavbu.

Nedělní den jsme odstartovali procházkou podél přístavu Marina Frapa, kde jsme udělali fotku každému námořníkovi.  Pak následovala krátká procházka k modrozelenému slanému jezeru Dračí oko. Tam se nacházela mořská obluda Charybda, která nám zabraňovala v koupání a v pokračovaní naší cesty tvorbou mořských virů. Odysseus společně s pár odvážnými námořníky naskákali do jezera a obludu zneškodnili, a tak umožnili průchod dál naší výpravě. Odpoledne už začínala teplota stoupat, a tak jsme se opět vydali na pláž relaxovat a bavit se. Den jsme zakončili naši první diskotékou.

Pondělí nám už však počasí nepřálo, a tak jsme dopoledne strávili na apartmánu promítáním filmu Lorax. Po obědě se už počasí umoudřilo, a tak jsme se rozhodli prozkoumat Rogoznicu. Procházku po krásné promenádě jsme zakončili nákupem suvenýru a zmrzlinou.

Počasí v úterý bylo jak přes kopírák. Takže i úterní dopoledne jsme měli kino, tentokrát jsme promítali námořníky nejoblíbenější film – Harry Potter. Po poledním klidu nás Odysseus poprosil, abychom šli prozkoumat okolí ještě o kus dál, a to až k Levandulovému labyrintu. V labyrintu se totiž ukrývala nymfa Kalypso, která těm, který ji najdou může splnit libovolné přání. A protože sen námořníka je se plavit po moři a objevovat nové krajiny, přáli jsme si konec deštivých dní, abychom mohli pokračovat ve výpravě. Kalypso nám nakonec pomohla a v momentě vyšlo slunce. Za odměnu jsme si dali opět zmrzku a doplnili jsme sílu na cestu zpátky v nedaleké restauraci pitím a hranolky. ?

Ve středu pokračovalo slunečné počasí z úterního večera, a tak jsme nelenili a rozběhli se na pláž, abychom dohnali čas strávený ve vodě za předešlé dva dny. Dopoledne to vypadalo, že zábavy a koupačky nebude konec, ale jak to už bývá, nic dobrého netrvá věčně. Odpoledne, když jsme pokračovali v naší plavbě jsme z dálky zaslechli krásny zpěv, a tak jsme se ho vydali následovat. Ovšem čekalo nás nemilé překvapení, když jsme zjistili, že ten zpěv mají na svědomí bájné bytosti sirény, které ním vábí námořníky i s jejich loděmi na útesy, aby ztroskotali. Naštěstí Odysseus už tyto bytosti znal a věděl jak odolat jejich zpěvu, a sirény poslat ke dnu. Poprosil proto nejšikovnější plavce, aby si vyhlídli kamínek, s kterým jsou schopni doplavat až k sirénám a položením kamínku na jejich vor je potopili. Nebyl to jednoduchý úkol a ne všichni plavci zvládli cestu až k sirénám. Někteří se museli vrátit. Naštěstí to však stačilo na potopení vorů a skoncováním se sirénami. Sotva jsme se však vzpamatovali z omamujícího zpěvu, hned na nás číhalo další nebezpečí. Cestu mezi námi a ostrovem, kde jsme chtěli ukotvit a odpočinout si, strážila mořská obluda Skylla. Museli jsme posbírat všechny zbylé síly a překonat i tuhle překážku. Po velice vyčerpávajícím a dlouhém boji se nám ji však podařilo porazit. V zaslouženém odpočinku nám však zbývalo udělat ještě jednu věc, oslavit 16. narozeniny námořníka Matyáše ? A oslava to byla velkolepá. Gratulace, sfouknutí svíček a snědení dortu nám dalo dostatek energie, abychom si ještě zatančili a diskotékou zakončili další etapu naší plavby.

Ve čtvrtek nás čekal zasloužený odpočinek a válení se u pláže. Celý den se nám vyhýbali nástrahy a nebezpečí, a tak jsme si mohli moře naplno užít. Hráli jsme vodní volejbal a basketbal, opalovali se podél celého pobřeží, a na konec jsme si i zasoutěžili v překážkové dráze sestavené z nafukovaček. K večeři nám majitelé apartmánu připravili domácí chorvatský pokrm Pljeskavica, na kterém jsme si moc pochutnali. Pak jsme ještě zašli do místního supermarketu a den jsme opět zakončili diskotékou.

Pátek byl náš poslední den před odjezdem, a tak jsme se rozhodli z něho vytěžit co nejvíc. Kromě klasického koupáni jsme se ještě naposled stavili na zmrzlinu, na večeři jsme šli do místní restaurace a nakoupili jsme si poslední zásoby pití, chipsů, čokolád a bonbonů na večer, a na cestu domů. Zpáteční cestou po rozsvícené promenádě jsme naposled nasáli atmosféru přímořského města.

V sobotu nás už čekalo jenom balení a úklid kajut, poděkováni a rozloučení se s majiteli Jožom a Ružou, naskákaní do autobusu a vydání se do našeho cíle, Ithaky (Prahy ?).

Chorvatsko a Rogoznicu jsme si i moc užili a odnášíme si spoustu zážitků a vzpomínek.

Děkujeme rodičům za svěření svých ratolestí, dětem za nadšení, a dospělákům za odhodlání a vytrvalost.

Těšíme se zase na příští rok.

Odysseus